Wybierz oddział

O Oddziale

Oddział Regionalny Opolskie powstał w 1993 roku. Założycielem i jednocześnie pierwszym dyrektorem regionalnym był Wiesław Biela. Prezesem został ówczesny Wojewoda Opolski Józef Kasperek. W latach 1997-2010 funkcję prezesa oddziału pełnił ks. Prałat Zygmunt Lubieniecki, następnie do 2017 roku Pani Jolanta Hajdun. W latach 2000-2017 dyrektorem była Pani Ewa Hałambiec.

Obecnie Prezesem jest Pani Barbara Kurdej-Szatan a Dyrektorem Regionalnym Pani Katarzyna Krzempek.

Siedzibą oddziału jest Opole.Oddział zrzesza 772 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 31 klubach województwa opolskiego. Są to uczniowie szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, pensjonariusze domów pomocy społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Często niepełnosprawność intelektualna sprzężona jest z innym rodzajem niepełnosprawności np. ruchowym czy sensorycznym. Dlatego treningi i zawody sportowe, które organizujemy muszą uwzględniać ich możliwości i ograniczenia, a jednocześnie stwarzać okazję do odnoszenia sukcesów.

Nasi zawodnicy regularnie uprawiają 20 letnich i zimowych dyscyplin sportu. Najpopularniejsze to piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie, badminton, jazda na wrotkach, bocce, tenis stołowy oraz narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe i bieg na rakietach śnieżnych. Oprócz tego trenujemy jazdę konną, tenis ziemny, kajakarstwo, bowling, judo, trójbój siłowy, hokej halowy, siatkówkę zunifikowaną. Dużą popularnością cieszy się rehabilitacyjno-sportowy Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) dla osób o najsłabszych możliwościach intelektualnych i fizycznych.

Regularnie organizujemy zawody o zasięgu wojewódzkim w poszczególnych dyscyplinach sportowych stwarzając okazję do prezentowania osiągnięć zawodników i awansowania ich na zawody o zasięgu krajowym i światowym. Opolscy specjalni sportowcy uczestniczyli z sukcesami m.in. w Światowych Igrzyskach Zimowych Olimpiad Specjalnych w Toronto 1997, Nagano 2005, USA 2009, w Pyeongchang 2013, Austrii 2017, Światowych Igrzyskach Letnich w Dublinie 2003, Szanghaju 2007, Grecji 2011, Los Angeles 2015. Trwają przygotowania do Letnich Igrzysk w Abu Dhabi 2019.

Oddział Regionalny jest mocno zaangażowany w promowanie szeregu nowych inicjatyw Olimpiad Specjalnych takich jak:

  • Program Edukacyjny „Dołącz do Nas”
  • „Program Rodzinny”
  • „Program Liderów Olimpiad Specjalnych”
  • Program „Młodzi Sportowcy”

 

Kto nas wspiera

Kluby

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Opolskie jako organizacja jest pogrupowana na kluby, z których każda skupia się na konkretnych aspektach działalności. Dowiedz się więcej o poszczególnych klubach, być może zechcesz zaangażować się w którejś z nich.

SPONSOR GENERALNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.